VARIA zawierają materiały ikonograficzne oraz prezentują ciekawostki, motywy fotograficzne, tematy i autorów będących w kręgu zainteresowania Fundacji Karrenwall.
Dwie fotografie Alberta Gottheila w fotograficznym oryginale i wersji drukowanej wydawnictwa A. W. Kafemanna.
Znana fotografia Pawła Czarneckiego przechodziła kilka faz retuszowania i kadrowania. Najbardziej widoczne jest, usunięcie sterty gruzu z lewej strony tajemniczego pana w kapeluszu (na fotografii).
Długie Pobrzeże, wieczorny widok od północy na czterech fotografiach Gertrudy Kelting i jednej Piotra Czarneckiego.
Nocne zdjęcia Żurawia w Gdańsku wydają się identyczne, choć były wykonane przez różnych autorów, w różnym czasie.
Popularny, zimowy motyw fotograficzny w wersjach trojga znanych autorów.
Trzy fotografie Gertrudy Kelting wykonane z tego samego okna kamienicy przy Targu Węglowym.
Prześledźmy kulisy fotomontażu z lat 30. XX wieku. Oryginalna fotografia Pawła Czarneckiego jest na każdym etapie "upiększana" i jedyne co można powiedzieć na obronę autora tych zabiegów, jest to, że wszystkie elementy fotomontażu pochodzą z jego zdjęć.
Widok z pasażu Zbrojowni na ul. Piwną jest jednym z ciekawszych gdańskich motywów. Zwróćmy jednak uwagę na retuszowanie. Szczytem kreatywnego retuszu zdjęć, jest ostatnia pocztówka z przedwojenną fotografią Czarneckiego, wydana w roku 1948.
Popularny motyw Bazyliki Mariackiej od strony północno-wschodniej w kilku ujęciach. Przedostatnie zdjęcie jest wykonane z tego samego miejsca, co poprzednia fotografia Alberta Gottheila, ale nie ma już Wielkiej Synagogi i widoczne jest schronisko Benecke'go.
Sterowce wzbudzały zainteresowanie i były ciekawym dodatkiem do nieba nad Gdańskiem. Trzy pierwsze fotografie są oryginalne a kolejne są fotomontażem. Pracownia Paula Czarneckiego dodawała Zeppelina (niestety tego samego w wersji lustrzanej) do kolejnych zdjęć pod różnymi nazwami: Graf Zeppelin lub Hindenburg.
Nabrzeże Targu Rybnego
Widok Długiego Pobrzeża z wieży Domu Przyrodników na trzech wersjach fotografii Gertrudy Kelting.
Co zrobić jak mamy starsze zdjęcie a budynek został zmodernizowany? Retusz. Pierwsze zdjęcie Alberta Gottheila powstało przed rokiem 1932, przed wymianą okien w Dworze Artusa i wydawca broszury "Danzig ruft!" z roku 1935, musiał to poprawić zmieniając okna na nowe. Podobne zabiegi widzimy na fotografiach Domu Krużgankowego przy kościele św. Trójcy. W ramach programu "regotyzacji" w roku 1908 skuto tynk na fasadzie a wydawcy pocztówek dorysowywali belki "pruskiego muru" na starszych fotografiach.
Dwie a właściwie trzy fotografie Pawła Czarneckiego z widocznym retuszem. Na pierwszej, bez powodu usunięto drzewo, a na drugim latarnię uliczną. Na pocztówce z widokiem Teatru Miejskiego dokonano również przedruku nazwy na Teatr Państwowy po zmianie nazwy obiektu.